Новини

Колоквіуми в рамках показового проекту «Німецько-Українські енергоефективні будинки» базуються на прикладі колоквіуму агентства dena у форматі цифрового діалогу з високопоставленими експертками та експертами з бізнесу, політики та науки. Колоквіум dena покликаний запропонувати широку платформу для різних дійових осіб, яка збирає воєдино національні та міжнародні фахові знання та досвід. Метою цього циклу є спільне обговорення та розробка політичних та економічних підходів до вирішення проблем, постанова питань переходу на альтернативні джерела енергії та захисту клімату у центр уваги процесу економічного піднесення після спричиненої корона-вірусом кризи, а також надання підтримки визначенню політичних рамок для суспільства та економіки, що сприяють енергетичному переходу.

Ви можете ознайомиться з висновками півторагодинних онлайн-колоквіумів, які завершують проект «Німецько-Українські енергоефективні будинки»:

«Подальший розвиток енергоефективної санації  в Україні», 30 липня 2020 р., далі

«Енергоефективність та економічна ефективність», 27 серпня 2020 р., далі

291 0 bddcc6018dfffcd8301a71e53d7766ff

Ця стаття була написана Заскією Люрс, керівницею відділу комунікації неурядової організації «Ініціатива Житлове господарство Східної Європи (Initiative Wohnungswirtschaft Osteuropa (IWO) e.V.)», Берлін, http://www.iwoev.org, на основі матеріалів Німецького енергетичного агентства ГмбХ (dena).

Берлін, червень 2020 року - З нагоди завершення проекту «Німецько-Українські енергоефективні будинки» Німецьке енергетичне агентство (dena) та його партнери запрошують взяти участь у циклі онлайн-колоквіумів щодо потенціалу та майбутнього енергоефективної санації в Україні.

З 2015 року Німецьке енергетичне агентство (dena) за допомогою показового проекту «Німецько-Українські енергоефективні будинки» займається темою енергоефективної санації житлових будинків в Україні. Цикл з трьох півторагодинних онлайн-колоквіумів, які будуть проведені у липні, серпні та вересні, завершує цей проект. Видатні німецькі та міжнародні експерти представлять висновки на основі досвіду останніх п'яти років та обговорять необхідність відповідних дій в Україні та практичні приклади з інших країн.

Програма 

291 0 bddcc6018dfffcd8301a71e53d7766ff

Стаття підготована Ральфом Процем, директором Центру компетенції по великим житловим масивам, www.gross-siedlungen.de і Саскією Люрс, директором з комунікацій Ініціативи «Житлове господарство у Східній Європі», http://www.iwoev.org

291 0 bddcc6018dfffcd8301a71e53d7766ff

Статтю підготувала Саския Люрс, директор з комунікацій Ініціативи "Житлове господарство в Східній Європі" (ИВО), Берлін по матеріалах, наданим Німецьким енергетичним агентством (dena)

16 серпня 2019 р Наглядова рада Фонду енергоефективності (надалі – Фонд) остаточно затвердила програму часткового відшкодування витрат на заходи з енергоефективності в багатоквартирних будинках «Енергодім» . Програма визначає умови і порядок надання грантів для часткового відшкодування прийнятних витрат, пов'язаних з реалізацією заходів з енергоефективності, і діє до 31 грудня 2023 р.

Виходячи з досвіду учасників програми «Перші ластівки», спрямованої на тестування і відпрацювання механізмів Фонду, при підготовці пакету документів для участі в програмі Фонду слід звернути увагу на ряд формальних моментів, здатних спричинити за собою відмову в допуску об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ) до отримання грантових коштів.

В першу чергу слід наголосити на необхідності підтримки в актуальному стані переліку співвласників житлових та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку і належної їм загальної площі приміщень або їх кількості. Спільне майно багатоквартирного будинку є спільною сумісною власністю всіх співвласників, відповідно всі питання, що стосуються загального майна, вирішуються на загальних зборах власників. Кожен співвласник (його уповноважений представник) під час голосування має кількість голосів, пропорційну частці загальної площі квартири або нежитлового приміщення співвласника в загальній площі всіх квартир і нежитлових приміщень, розташованих у багатоквартирному будинку. Якщо одна особа є власником квартир (квартири) та/або нежитлових приміщень, загальна площа яких складає більше 50 відсотків загальної площі всіх квартир і нежитлових приміщень багатоквартирного будинку, кожен співвласник має один голос незалежно від кількості та площі квартир або нежитлових приміщень, що перебувають у його власності.

© IWO e.V.

© IWO e.V.

З 4 по 5 вересня 2019 року у Львові в готелі «Premier Hotel Dnister» по вул. Яна Матейка, 6 в рамках проекту «Німецько-Українські енергоефективні будинки» відбудеться семінар для проектувальників. Цього року dena запрошує Вас обговорити тему «Проектування термомодернізації багатоквартирних житлових будинків».

Основна увага буде приділена питанням комплексної термомодернізації житлових будинків:

  • утеплення покрівлі, підвалів
  • утеплення фасадів на прикладі теплоізоляційної компактної системи
  • запобігання утворенню теплових мостів
  • водонепроникність будівлі
  • вікна, двері, балкони та лоджії
  • герметичність будівлі
  • модернізація системи опалення та теплових пунктів
  • гідравлічне балансування
  • модернізація систем вентиляції в житлових будинках
  • інтеграція відновлюваних джерел енергії

Після підписання тристоронньої угоди між Міжнародною фінансовою корпорацією, AБ «Укргазбанк» і Фондом енергоефективності України, якою були затверджені зразки протоколів для перших зборів власників житлових і нежитлових приміщень в багатоквартирному будинку, стало можливим подальше просування по проекту, зокрема прийняття рішення про затвердження результатів енергоаудиту, а також конкретних енергоефективних заходів, які підлягають реалізації за сприяння Фонду.

Так, 16 травня всі власники приміщень в багатоквартирному будинку по вул. Лятошинського 26 Б в м. Київ (ОСББ «Ракета») були запрошені взяти участь у перших загальних зборах, передбачених програмою «Перші ластівки». Завдяки хорошій організації була забезпечена можливість показу презентації енергоаудитора з деталізацією найбільш вразливих, потребуючих модернізації конструкцій та інженерних систем будинку, а також пропозиціями щодо найбільш доцільних енергоефективних заходів. Крім того, для всіх присутніх був підготовлений роздатковий матеріал для візуалізації запропонованих технічних рішень і їх оціночної вартості.

Варто також відзначити обсяг виконаної попередньої роботи голови ОСББ «Ракета» Євгена Грінченка і члена правління Катерини Макрушиної до зборів: анонсування запланованого заходу в групі ОСББ в Facebook, розміщення оголошення про проведення зборів та інформаційних матеріалів з питань енергоефективної санації багатоквартирного будинку в під'їздах, а також проведення особистих бесід-консультацій з мешканцями будинку. Усім жителям були розіслані запрошення, в яких були заявлені порядок денний зборів і виступаючі. Євген і Катерина намагалися знайти індивідуальний підхід до кожного власника і врахувати як позитивні рекомендації і побажання, так і негативні відгуки і побоювання членів ОСББ.

Всі ці заходи допомогли створити довірче поле серед мешканців будинку, забезпечили прозорість участі в проекті, дали можливість співвласникам заздалегідь ознайомитися з умовами участі в програмі «Перші ластівки», задати питання і, звичайно, дискутувати і обмінюватися думками про майбутнє їхнього будинку.

Збори розпочалися з вітального слова голови ОСББ «Ракета» Євгена Грінченка. Він ще раз проінформував присутніх про участь будинку в проекті «Німецько-Українські енергоефективні будинки» і в програмі Фонду енергоефективності «Перші ластівки», а також оголосив порядок денний. Далі Микола Ільїнов та Олексій Веха, консультанти IFC, докладніше зупинилися на умовах участі в програмі Фонду, продемонстрували учасникам потенціал економії енергії при реалізації пакету «А» (легкий), який охоплює реалізацію наступних заходів в будинку:

  • установка індивідуального теплового пункту (ІТП);
  • промивка системи опалення, заміна та/або теплоізоляція трубопроводів системи внутрішнього теплопостачання (системи опалення) в неопалюваних приміщеннях;
  • гідравлічне балансування системи опалення;
  • модернізація системи ГВП, в тому числі заміна та/або теплоізоляція трубопроводів;
  • заміна віконних блоків і дверей в місцях загального користування.

Вкрай незадовільний енергетичний і експлуатаційний стан більшості багатоквартирних будинків в Україні, а також постійне зростання тарифів на енергоносії є основними передумовами для обґрунтування необхідності енергозбереження в багатоповерховому житловому будівництві. На фонд будівель в Україні припадає 35-40 відсотків енергоспоживання, він має найбільший потенціал економії. Першим етапом прийняття заходів, спрямованих на економію енергетичних ресурсів та раціоналізацію їх використання в секторі будівель є здійснення енергетичного аудиту.

Енергоаудит дозволяє визначити, наскільки ефективно використовуються енергетичні ресурси в будівлі, виявити основні причини виникнення втрат, оцінити потенціал енергозбереження, а також розробити відповідний комплекс заходів для реалізації виявленого потенціалу енергозбереження з попереднім розрахунком їх вартості. За результатами енергоаудиту складається деталізований звіт про проведені обстеження з описом і оцінкою поточного стану будівлі (огороджувальні конструкції і інженерні системи), розрахунком енергетичного балансу будівлі та побудовою базової і фактичної моделі енергоспоживання, а також рекомендаціями щодо технічно і економічно обґрунтованих енергоефективних заходів, що дозволяють досягти максимального ефекту економії з урахуванням місцевих кліматичних умов.

На підставі енергоаудиту кожному конкретному будинку видається енергетичний сертифікат з визначенням класу енергоефективності. Сертифікація енергоефективності будівель здійснюється тільки атестованими енергоаудиторами, перелік яких міститься на сайті Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження: http://saee.gov.ua/uk/content/energy-auditors-attestation.

Енергетичний сертифікат модельного об'єкта № 0509 в м. Львів. ©dena

17-18 травня в м. Київ відбувся четвертий семінар проекту «Німецько-Українські енергоефективні будинки», організований Німецьким енергетичним агентством (dena) і Ініціативою «Житлове господарство у Східній Європі» (IWO e.V.). Дводенний захід було присвячено питанням фінансування, а також особливостям реалізації програми Фонду енергоефективності України «Перші ластівки». Жвава дискусія та обмін досвідом серед учасників семінару ще раз показав, наскільки важливі і актуальні для України проекти, спрямовані на підвищення енергоефективності житлових будівель.

Головною метою семінару стало висвітлення окремих аспектів фінансування енергозберігаючих заходів у житловому секторі країни. Поки Україна знаходиться в самому початку шляху переосмислення підходів до вирішення завдань енергоефективності. У зв'язку з цим виникає багато питань і відчувається гостра необхідність в обміні досвідом і передачі європейського ноу-хау в цій сфері.

Тема складна і не до кінця врегульована викликала широкий інтерес і привернула увагу близько 50 учасників, серед яких представники міських адміністрацій, фінансових структур, будинків-учасників проекту, будинків-учасників програми Фонду енергоефективності України «Перші ластівки», місцеві представники громадських організацій з усієї країни, а також експерти з Німеччини.

© dena. Менеджмент проекту вітає учасників семінару

Семинар для участников проекта «Немецко-Украинские энергоэффективные дома», организуемый Немецким энергетическим агентством (dena) и Инициативой «Жилищное хозяйство в Восточной Европе» (IWO e.V.) состоится 17-18 мая 2019 г. в Киеве в гостинице «Братислава», ул. А. Малышко, 1.

Темой четвертого семинара в рамках проекта станет обсуждение вопросов финансирования, в частности, будет рассмотрена программа «Первые ласточки» Фонда энергоэффективности Украины, главная цель которого заключается в предоставлении гражданам финансовой и технической поддержки для реализации комплексных энергоэффективных мероприятий. На семинаре мы обсудим опыт участников программы «Первые ласточки», проведение энергоаудита, проведение собраний с собственниками и жильцами дома и другие вопросы. 18 мая запланированы индивидуальные встречи и обсуждение насущных вопросов участников проекта, а также дальнейших шагов в реализации целей проекта. Проект программы семинара Вы можете найти ниже.

У період з 04 по 07 березня 2019 року відбувся візит делегації Німецького енергетичного агентства (dena) на чолі з головою Правління Андреасом Кульманном в супроводі представника Федерального міністерства економіки та енергетики Німеччини (BMWi) в Україну. Мета візиту полягала у визначенні стратегічних напрямків розширення співпраці в сфері енергетики та енергоефективності.

Потреба в енергоефективній санації житлового сектору України за умов її залежності від зовнішніх поставок енергоресурсів є незаперечною дійсністю. Реформування саме житлового фонду має найбільший потенціал, так як на його забезпечення доводиться до 35-40% всього енергоспоживання країни.

© dena

© ИВО. Оксана Рафальска, региональный координатор проектов, IFC

 

В рамках модельного проекту «Німецько-Українські енергоефективні будинки» відбувся семінар № 3 «НА ШЛЯХУ ДО ЕНЕРГОЗБЕРІГАЮЧОЇ КОМПЛЕКСНОЇ САНАЦІЇ БАГАТОКВАРТИРНИХ БУДИНКІВ» ПЕРШІ РЕЗУЛЬТАТИ РОБІТ З РОЗРОБКИ ПРОЕКТНО-КОШТОРИСНОЇ ДОКУМЕНТАЦІЇ ФІНАНСУВАННЯ, який пройшов 9-10 листопада 2018 року в Києві.

Семінар був присвячений підведенню підсумків року, що минає і плануванню подальших кроків для досягнення цілей проекту. Були продемонстровані вдалі приклади проектування, реалізовані в рамках проекту, велику увагу було приділено обговоренню якості будівельних робіт, аналізу типових помилок. Експерти представили нові можливі схеми фінансування заходів з комплексної модернізації багатоквартирного житлового будинку (БЖБ), що безумовно послужить ще одним стимулом для здійснення вже обраних варіантів санації.

Джерело фото: ©Fotolia

Німецьке енергетичне агентство (dena) проводить в рамках проекту «Німецько-Українські енергоефективні будинки» дводенний семінар-практикум на тему «Проектування енергетичної санації типових житлових будинків». Семінар відбудеться 30 - 31-го травня 2018 року в м. Київ в готелі «Братислава» (вул. Андрія Малишка, 1).

Необхідність термінової реалізації заходів з енергетичної санації не викликає ніяких сумнівів у більшості власників квартир в Україні. При цьому однією з найбільш значних перешкод на цьому шляху є недостатнє фінансування. У зв'язку з цим уряд України працює спільно з міжнародними партнерами над створенням Фонду енергоефективності.

З 18 по 20 квітня 2018 року представники і радники Світового банку відвідали Україну для того, щоб отримати уявлення про ситуацію в багатоквартирних будинках на місцях. Метою експертів було одержання інформації про потреби мешканців з перших рук - шляхом безпосереднього спілкування з мешканцями та експертами, а також ознайомлення з потенційними кандидатами для участі в програмах Фонду. Результати проведених зустрічей повинні бути включені в пропозиції з оформлення програм Фонду.

291 0 bddcc6018dfffcd8301a71e53d7766ff

Анатолий Нечепорчук - кандидат технических наук, эксперт, Академик Академии строительства Украины, г. Киев

краткая биография автора

Учасники проекту - представники 20-ти модельних житлових будинків, здобувши досвід з енергетичної санації в рамках проекту «Німецько-українські енергоефективні будинки», сформулювали в РЕЗОЛЮЦІЇ вимоги щодо майбутньої енергозберігаючої санації житлових будинків та звернулися з ними до уряду України, до національних і міжнародних організацій, що займаються енергозбереженням в будівлях та підвищенням енергоефективності, а також до відповідальних осіб з фінансового сектору і бізнесу.

З 14 по 15 грудня партнери проекту «Німецько-українські енергоефективні будинки» Dena та IWO відвідали центральне бюро Європейського Банку Реконструкції та Розвитку (ЄБРР) з метою проведення переговорів щодо можливих варіантів фінансування модельних проектів в Україні. З боку банку на зустрічі в Лондоні були присутні: Жозуе Танака, керуючий директор в сфері енергоефективності та Артем Шевелeв, директор-альтернат в департаменті, який відповідає в тому числі за Україну в Раді директорів ЄБРР.

Представники 20-ти модельних будинків в рамках проекту «Німецько-українські енергоефективні будинки» з 13 міст України взяли участь в роботі міжнародної конференції «Професійне управління житлом. Обличчям до власника» в місті Запоріжжя 1 грудня 2017 р.

2 грудня 2017 р. в місті Запоріжжя пройшла друга в цьому році зустріч для представників 20-ти модельних об'єктів в рамках проекту "Німецько-українські енергоефективні будинки". Цей семінар став продовженням активного діалогу на тему реалізації комплексної енергетичної санації житлових будинків.

2 декабря 2017 года в г. Запорожье для участников проекта прошел семинар «НА ПУТИ К ЭНЕРГОСБЕРЕГАЮЩЕЙ КОМПЛЕКСНОЙ САНАЦИИ МНОГОКВАРТИРНЫХ ДОМОВ ФИНАНСИРОВАНИЕ И ПРОЕКТИРОВАНИЕ: финансирование и Проектирование». Это мероприятие послужило продолжением диалога на тему реализации комплексной энергосберегающей санации жилых домов между представителями 20-ти модельных объектов проекта.

291 0 bddcc6018dfffcd8301a71e53d7766ff

Газета «МИГ», 27.07.2017 г., г. Запорожье

291 0 bddcc6018dfffcd8301a71e53d7766ff

Виктор Кислый — корреспондент журнала «Живи Как Хозяин», белорусского издания, специализирующегося на освещении вопросов жилищно-коммунального хозяйства.

краткая биография автора

291 0 bddcc6018dfffcd8301a71e53d7766ff

Анатолий Нечепорчук - кандидат технических наук, эксперт, Академик Академии строительства Украины, г. Киев

краткая биография автора

291 0 bddcc6018dfffcd8301a71e53d7766ff

Юлия Самойлова - председатель Фонда собственников жилья негосударственных форм собственности «СОДЕЙСТВИЕ», член Национального совета по вопросам создания и обеспечения функционирования ОСМД; заместитель председателя регионального совета по вопросам создания и обеспечения функционирования ОСМД, г. Харьков

краткая биография автора

291 0 bddcc6018dfffcd8301a71e53d7766ff

Кнут Хёллер, руководитель Инициативы «Жилищное хозяйство в Восточной Европе» (ИВО), г. Берлин и Лариса Шреккенбах, руководитель проектов Инициативы «Жилищное хозяйство в Восточной Европе» (ИВО), г. Берлин

В рамках конференции Инициативой Жилищное хозяйство в Восточной Европе (ИВО), партнерами ИВО - МАМА-86-Одесса и Международной ассоциацией менеджмента недвижимости (МАМН, г. Минск, Беларусь) была подготовлена и проведена 14.09.2017 г. Секция II конференции «Усовершенствование управления жилой недвижимостью. Создание рамочных условий для осуществления энергетической санации жилых домов»

Правления модельных объектов из городов - Херсона, Вознесенска и Житомира – получили первые концепции по энергосберегающей комплексной санации своих домов. Задача правлений и инициативных групп ознакомиться с концепциями и пятью предложенными немецкими специалистами вариантами:

  • Вариант 1 – Украина, санация согласно ДБН В. 2.6-31:2006
  • Вариант 2 – Украина, новое строительство согласно ДБН В. 2.6-31:2006
  • Вариант 3 – Германия, санация согласно EnEV 2016 (Постановление по энергосбережению в зданиях)
  • Вариант 4 – Германия, новое строительство согласно EnEV 2016 (Постановление по энергосбережению в зданиях)
  • Вариант 5 – собственный вариант (с учетом ДБН В. 2.6-31:2006)

Мероприятие объединило представителей 20-ти модельных домов, администраций городов-участников проекта, общественных организаций, а также проектировщиков с целью знакомства, обмена информацией и создания сети участников проекта. На семинаре обсуждались юридические аспекты, связанные с проведением энергосберегающей санации дома: подготовка собрания собственников к принятию решений; собственники дома как заказчики проектировочных/строительных работ.Эти знания необходимы участникам на следующем этапе проекта, связанном с принятием решений собрания собственников квартир по проведению проектировочных и строительных работ в жилых домах.

Семинар «Сбор исходных данных в жилых домах с целью определения их строительного и энергетического состояния» организован и проведен Инициативой «Жилищное хозяйство в Восточной Европе» (ИВО) для представителей 5 фирм, отобранных в Украине в ходе конкурса для проведения в 20-ти модельных домах сбора данных. Задачи семинара состояли в консультировании украинских специалистов по теме сбора данных в жилых домах. Немецкий эксперт представил процес проведения энергосберегающей санации жилых домов и поделился своим опытом по сбору данных из Германии (см. презентацию ниже). Им были даны пояснения к разработанным Немецким энергетическим агентcтвом (dena) техническому заданию и чек-листу для энергоаудита или составления паспорта на расчетное энергопотребление жилого здания. Семинар имел практическое направление и был проведен непосредственно на одном из модельных объектов - жилом доме в Киеве.

Партнёрами проекта проведены стартовые совещания для участников модельных проектов в регионах:

  • 16.06.2016: Львов (западный регион) - Львов (2 дома учавствуют в проекте), Жовква (1), Луцк (1), Ровно (1)
  • 23.06.2016: Запорожье (восточный регион) - Запорожье (2 дома учавствуют в проекте), Краматорск (1), Харьков (2)
  • 25.06.2016: Одесса (южный регион) - Одесса (3 дома учавствуют в проекте), Вознесенск (1), Херсон (1)
  • 28.06.2016: Киев (центральный регион) - Полтава (1 дом учавствует в проекте, Киев (2), Каменское (1), Житомир (1)

Объявление результатов конкурса было запланировано на 18-ое мая. Однако, отбор финалистов нашей программы занимало больше времени чем было запланировано, и только сегодня мы можем официально заявить о победителях отборочного конкурса.

29.03.-17.04.2016 г.

Приглашаем владельцев зарегистрированных домов первого этапа принять участие во втором «отборочном» этапе конкурса, который пройдет с 30 марта по 17-ое апреля 2016г.

07.03.-20.03.2016 г.

Целью первой фазы является общенациональный и максимально широкий охват заинтересованных кандидатур. На первом этапе нет отбора. Все полностью заполнены вовремя поданные заявки будут зарегистрированы и приняты на рассмотрение в рамках ограниченного тендера.

20 декабря 2016 года всем управляющим, уполномоченным и ответственным лицам 20-ти жилых домов, отобранных в ходе двухступенчатого конкурса в Украине для проведения комплексной энергосберегающей санации, были разосланы индивидуальные письма по завершению первого года проекта. Партнёры проекта, подвели итоги совместной работы за 2016 год, поздравили участников с Новым 2017 годом сообщили о следующих шагах проекта.

291 0 bddcc6018dfffcd8301a71e53d7766ffПисьмо (в общей форме)

291 0 bddcc6018dfffcd8301a71e53d7766ffПриложение к письму (основные события и мероприятия 2016 года)

Для первых 7-ми модельных домов (из 20-ти участников проекта) разосланы концепции по энергетической санации. Концепция включает пять вариантов санации, каждый из которых представляет комплексное техническое решение в соответствии с украинскими или немецкими энергетическими стандартами.

Правление дома совместно с инициативной группой при поддержке партнёров проекта предварительно выбирают один из вариантов. Оценочная стоимость варианта пока не имеет существенного значения!